6. 2. 2023

Protekcionismus USA v oblasti elektromobilů: Evropa „je největší trh na světě“, musíme zavést „naše pravidla“, říká Thierry Breton

2 min read

Evropský komisař pro vnitřní obchod se vyslovuje proti americkému protekcionismu, zejména v oblasti elektromobilů. Thierry Breton v pátečním rozhovoru pro televizi France Inter vyzval Evropany, aby se „nechali respektovat“.

„Zákon o snížení inflace, který Spojené státy přijaly letos v létě a který stanoví dotace vyhrazené pro americký průmysl, je skutečným narušením hospodářské soutěže,“ prohlásil v pátek 15. prosince v televizi France Inter Thierry Breton, evropský komisař pro vnitřní obchod. Podle Thierryho Bretona je nyní na Evropanech, aby „co nejrychleji připravili odpověď na tento čin“. Vyzval je, aby nebyli „naivní“ a „reagovali stejnými zbraněmi a prostředky“. „Musíme být respektováni, jsme největší trh na světě, takže máme také svá pravidla,“ dodal.

Thierry Breton nás ujišťuje, že stále máme čas jednat, „ale už nemáme ani vteřinu nazbyt“. Navrhuje zejména „dotace, které by velmi rychle pomohly evropským průmyslovým odvětvím, jež se podílejí na zelených technologiích, vybudovat továrny na vodík, baterie a součástky pro tyto baterie“. Vysvětluje, že nejde o vytvoření „evropského dluhu“, ale o to, aby všechny evropské státy „měly možnost zadlužit se za stejných podmínek na podporu určitých odvětví svého průmyslu, bez nichž by hrozilo, že tato odvětví rychle opustí evropské území a s nimi i pracovní místa“.

Thierry Breton si rovněž přeje, aby „byla zavedena podpora, která by dočasně omezila dodatečné náklady na energii ve výrobních kapacitách těchto továren“. Podle evropského komisaře je rovněž nutné „zajistit, abychom mohli zasáhnout, o něco dále po proudu, ve státním investičním fondu, který by pomohl takovému a takovému odvětví v rozvoji“. Další podrobnosti o tomto budoucím fondu, „který bude zřízen v červenci“, neuvádí. Vysvětlil, že „pokud se podíváme na to, co bylo provedeno ve Spojených státech, nebo na německý plán, potřebujeme 2 % HDP, ale jsou to státy, které to budou muset udělat“.