6. 2. 2023

Válek: Večírky na Silvestra znamenají razantní opatření v lednu. Obchody budou na Vánoce uzavřené

2 min read

Vláda avizovala, že nechce žádat Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu a všechna opatření zavede podle pandemického zákona. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) mluví i o dalším možném zpřísňování. „Všem doporučuji, ať neplánují žádné večírky na Silvestra. Pokud to uděláte, tak vysoce pravděpodobně to povede ke zhoršení situace v lednu a nás pak budou čekat velmi tvrdá opatření,“ řekl Válek v rozhovoru pro Radiožurnál.

Proč se vláda rozhodla neprodlužovat nouzový stav, i když vakcinolog Roman Chlíbek minulý týden řekl, že bez nouzového stavu se úplně neobejdeme, a podobně se vyjadřují i další epidemiologové? Epidemiologové se vyjadřují k politické záležitosti. Odborné je, že je potřeba omezit komunitní šíření, to znamená omezit shromažďování, omezit akce, kde bude více lidí, to je odborné doporučení. Pak je politické rozhodnutí, jak to udělat. Je nešťastné, že odborníci přes medicínu se vyjadřují k politickým rozhodnutím.

Politická rozhodnutí budou snad vycházet z jejich odborných názorů. Ano a je různý způsob, jak vyřešit to, že snížíte setkávání lidí. Jedna z variant je nouzový stav. Imunolog Václav Hořejší se v pátek podivil, že se vláda tohoto nástroje zbavuje, protože v rámci nouzového stavu není nutné zpřísňovat omezení a kdyby to bylo potřeba, tak k tomu vláda může přistoupit bez jakýchkoliv formalit. Teď to může být obtížnější.

Já chápu, že pan profesor Hořejší má tento pocit, nemá ale podrobné informace. Vláda se tohoto nezbavuje, vláda pouze neprodlužuje nouzový stav. Může ho ale kdykoliv znovu vyhlásit, pokud to situace bude vyžadovat. Budeme pečlivě monitorovat situaci v zahraničí a podle toho, jak se bude vyvíjet, zavedeme taková opatření, jaká budou potřeba.

Nebojíme se zavést i razantní a velmi přísná opatření podle toho, jak se bude situace vyvíjet. Je to dlouhodobé nedorozumění odborníků a politiků, který si s profesorem Chlíbkem a dalšími vyříkáváme. Oni se baví o politických nástrojích, kterými se dosáhne nějaká situace. My se bavíme o tom, jaké situace chceme dosáhnout. Všichni se musí na Vánoce připravit na to, že bude zásadním způsobem omezeno setkávání. Tečka.