Vysoké ceny energií doléhají hlavně na energeticky náročné obory. Problémy firem se už odráží na trhu práce

Energetická krize ovlivňuje přes 80 procent českých firem. Téměř dvě třetiny podnikatelů aktuálně považují energetickou krizi společně s inflací za největší bariéru v jejich podnikání.

Velkoodběratelé elektřiny a plynu budou moci od 1. listopadu čerpat podporu. Kabinet na program vyčlení 30 miliard korun. Počítá se s pomocí pro zhruba 8000 podniků. Podpora se podle ministra průmyslu Josefa Síkely (za STAN) bude týkat zejména firem ze zpracovatelského průmyslu, dále těžebního průmyslu, zemědělství i lesnictví.

Nejvíce zasaženými jsou společnosti nad 500 zaměstnanců a průmyslové firmy. Vyplynulo to z průzkumu, který udělala agentura Ipsos mezi 300 podniky. „Nově uzavírané smlouvy s dodavateli energií jsou v některých případech nad finančními možnostmi firem. V některých případech energie ani nebudou mít zajištěné, protože dodavatelé energií přestali nové zákazníky přijímat,“ uvedl již na konci srpna prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Budoucí vývoj svého podnikání navíc vidí pesimisticky dvakrát více podniků než letos v únoru.

Podle analytika ze společnosti LMC Tomáše Ervína Dombrovského se už špatná ekonomická situace odráží i na trhu práce. Přibývá podle něj lidí, kteří si novou práci hledají, protože musí.

„Při snižující se spotřebě, která se nám už propisuje do toho trhu, tak část firem, typicky třeba ve službách, nebo i některých výrobních kvůli cenám energií je v potížích, a musí trošičku šlapat na brzdu.“ Pokud jde o lidi, kteří na úřad práce přichází po tom, co odejdou z práce, tak těch je nejvíc z maloobchodu a z veřejné správy. Podle letního průzkumu agentury Ipsos plánuje kvůli drahým energiím propouštět až třetina oslovených firem.

Nezaměstnanost v Česku mírně stoupla na 3,5 procenta. Na úřadech práce je 250 tisíc lidí. Zároveň však úřady nabízí 306 tisíc volných míst. Firmy dlouhodobě postrádají zejména dělníky, ale také řidiče nebo kuchaře.