6. 2. 2023

„Mé srdce bije tak rychle, že to miluji!“, úžas a nadšení na festivalu „Oděv světla“ v Epernay

2 min read

Na jeden víkend, od 9. do 11. prosince, se v Epernay koná festival Habits de Lumière. Festival s chromatickými procházkami a památkami v tisíci barvách okouzlí malé i velké.

Epernay známe díky šampaňskému a stejnojmenné třídě, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO, ale už ne tolik díky ruchu, který v jeho ulicích a zahradách panuje každý druhý prosincový víkend. Les Habits de Lumière je jiskřivý a okouzlující festival. 22. ročník této zimní akce, která nabízí zvukové a světelné show, ohňostroje a noční kluby nové generace, mísí žánry a atmosféru.

Znovu objevte svou dětskou duši
Procházka začíná krátkou lekcí historie, kterou vám poskytne Victor Lenoir (1805-1863), stavitel radnice. Architekt, který postavil také nádraží Montparnasse, nám vypráví, jakými obdobími prošla jeho památka, která byla nejprve soukromým sídlem, než ji koupilo město. Fasáda budovy slouží jako podpora a kulisa pro ambiciózní zvukovou a světelnou show s akrobaty. O pár kroků dál upoutá pozornost mnoha návštěvníků futuristická procházka založená na optických vláknech a hořících pochodních. Do popředí se dostala energetická střízlivost a LED světla jsou všudypřítomná. Některým lidem se rozzáří oči, když ostatní, neseni jedinečnou energií, začnou zpívat. To je případ malého Loukasse. Když zpívám s rozsvícenými světly, cítím, že budu v budoucnu naplněna radostí a že to bude opravdu skvělé,“ svěřuje se s odzbrojující upřímností. Srdce mi bije tak rychle, že se mi to líbí.

Nadšení, které sdílí divák oslněný ohňostrojem: „Je to velkolepé, nikdy jsem neviděl ohňostroj, který by trval tak dlouho. Je to neuvěřitelné, je to kouzelné. Bylo mi deset let,“ směje se, stále překvapená, že našla svou dětskou duši.

A pro ty, kteří v této fázi večera ještě nenašli své štěstí, proměnil slavný dům šampaňského Pol Roger své nádvoří v tichý noční klub. Tři DJs na gramofonech stojí před parketem plným tanečníků se sluchátky na uších. 3 DJs, 3 různé atmosféry, každý si vybere set, který chce mít v uších.

Retro, futuristické nebo módní – když se Epernay oblékne do světelných šatů, každý si tu určitě najde něco pro sebe.