6. 2. 2023

Písničky k výročí narození skladatele Josefa Poncara i kulatinám zpěváka Jožky Černého

2 min read

Na letošní březen připadá 120. výročí narození našich největších dechovkových klasiků – Josefa Poncara, Karla Vacka a Jaromíra Vejvody. Narodili se v týdenním rozestupu od 14. do 28. března 1902.

Nejstarším byl Josef Poncar, rodák z Chodouně u Zdic. Jeho hlavním nástrojem byla baskřídlovka, ale ovládal hru i na další dechové a smyčcové nástroje. První vlastní kapelu si postavil už v jedenácti letech, první skladbu složil jako šestnáctiletý. Komponoval a kapelničil až do svých třiasedmdesáti let; zemřel 6. listopadu 1986.

Ač byl Josef Poncar jako skladatel velmi úspěšný, nebyl profesionál; hudba mu byla po celý život koníčkem, protože pracoval u Československých státních drah a denně dojížděl ze Zdic na pražské smíchovské nádraží. V pořadu Dechovkovinky přinášíme směs devíti jeho známých písní.

Ve stejný den jako Josef Poncar, jen o 40 let později, se v moravské obci Čejč narodil Jožka Černý. Zpěvák s nádhernou barvou hlasu zazpíval už jako čtyřletý prezidentu Edvardu Benešovi a traduje se, že později zpíval všem následujícím československým a českým prezidentům. Pracoval jako mechanik šicích strojů, umělecký kovář a automechanik. Přitom stihl vystupovat a nahrávat jak s folklorními soubory a cimbálovkami, tak s dechovkami. Rád si zazpívá také písně Hašlerovy nebo dokonce operní árie.

Jožka Černý se rád věnoval sportu, fotbal hrál za slavný klub známých osobností Amfora. Je držitelem vyznamenání za zásluhy o stát v oblasti kultury. V Dechovkovinkách necháme zaznít jeho hlas v písni Svatoborské širé pole.