6. 2. 2023

Nová varianta koronaviru už je podle PCR testu v Česku. Hygienici to ještě potvrdí sekvenací

2 min read

Hygienici prověřují první možný případ nové jihoafrické varianty koronaviru v Česku. Takzvaný omikron vyšel z jednoho diskriminačního PCR testu, laboratoř ho ale musí ověřit sekvenováním. Informaci TV Nova potvrdil Radiožurnálu mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. Pokud se případ potvrdí, hygienici budou kontakty dotyčného nakaženého trasovat přednostně.

„Dle nám dostupných informací daná osoba uvedla, že před návratem do České republiky pobývala v Namibii,“ sdělila mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánka Čechová. Podle premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) žena letěla zpět do České republiky přes Jihoafrickou republiku a Dubaj.

Jestli v Česku skutečně nová mutace je, ale zatím podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Daniela Köppla není možné stoprocentně potvrdit. „Je potřeba v tuhle chvíli opravdu ještě udělat jednu celogenomovou sekvenaci a to zabere nějaký čas,“ řekl Radiožurnálu.

„Výsledek jejího testu očekáváme, je teď v izolaci a trasují se všechny kontakty,“ doplnil Babiš na twitteru. Se ženou, u níž se prověřuje výskyt varianty omikron, cestovalo dalších osm lidí z Česka. Jsou ze Středočeského a Olomouckého kraje nebo z Prahy.Vedle spolucestujících hygienici podle Svrčinové zjistili už i rodinné kontakty ženy. Hygienici zjišťují, zda jsou covidem nakažení, řekla hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

Už v pátek vláda kvůli mutaci zpřísnila pravidla návratu z osmi jihoafrických států.

More Stories