6. 2. 2023

Juve: začíná měsíc ohně mezi rozpočtem, představenstvem a kapitálovými zisky

3 min read

Seznam navržených členů rady se očekává v pondělí 26. prosince dopoledne, ve středu proběhne jednání o účetní závěrce. Slyšení o odvolání Figc 20. ledna

Obnovení šampionátu je za dveřmi, ale Juventus se chystá odehrát své nejchoulostivější zápasy na jiných hřištích. Návrat Allegriho týmu, který je uprostřed regenerace před přestávkou na mistrovství světa v Kataru, ustupuje do pozadí firemním záležitostem. Slyšení před Spolkovým odvolacím soudem v případu kapitálových zisků Juventusu a dalších osmi klubů bylo stanoveno na 20. ledna 2023, přičemž Spolková prokuratura požádala o zrušení na základě nových obvinění, která vyplynula z vyšetřovacích spisů „Prisma“.

Mnohem dříve, v úterý 27. prosince, je na Allianz Stadium svolána valná hromada akcionářů společnosti Bianconeri, na které se schvaluje nejproblematičtější bilance v historii. Dne 18. ledna se konala další schůzka ke schválení nového představenstva. Na Štědrý den pak společnost Exor, majoritní akcionář s 63,8 % akcií Juventusu, uložila v sídle klubu seznam jmen navržených do nové správní rady. Lhůta pro předložení seznamů totiž uplynula 24. prosince, což se podle předpisů musí stát nejpozději dvacátý pátý den před datem konání schůze. Pro osvědčení navrhovaných jmen je naopak čas do 28. prosince, tedy do 21. dne před konáním schůze, aby bylo schváleno nové představenstvo.

Očekává se, že Juventus oznámí seznam navrhovaných členů představenstva v pondělí 26. prosince ráno. Na seznamu budou především odborníci na právo obchodních společností, což je profil nezbytný pro obhajobu Juventusu, který je v centru vyšetřování turínského státního zastupitelství, a tři různé spisy prokuratury FIGC. Akcie Juventusu mezitím minulý pátek vzrostly o +4,86 % a jejich hodnota dosáhla 0,31 EUR. Dne 27. prosince bude na Allianz Stadionu shromáždění předložena revidovaná rozvaha ve světle připomínek Consobu, která končí ztrátou za rok ve výši 238 milionů 137 tisíc eur. Kladné stanovisko ke schválení vydala v minulých dnech rada statutárních auditorů Juventusu. Orgán se rozhodl dát zelenou i přesto, že souhlasil se „zjištěními obsaženými ve zprávě o auditu k 30. červnu 2022, kterou vydala společnost Deloitte & Touche (auditorská společnost, pozn. red.)“.

Bude to poslední zasedání, kterému bude předsedat Andrea Agnelli, jenž odstoupil stejně jako zbytek představenstva po vyšetřování turínského státního zastupitelství týkajícího se kapitálových zisků a především „platových manévrů“, které skončilo žádostí o obžalobu 12 podezřelých, počínaje samotným Agnellim. Novým předsedou společnosti Exor byl jmenován Gianluca Ferrero, účetní, auditor a ředitel různých společností. Na druhé straně nový generální ředitel Maurizio Scanavino, který je zároveň generálním ředitelem skupiny Gedi, již pracuje a bude mít na starosti provozní a manažerská rozhodnutí.