S novým léčivem paxlovid přichází velká naděje. Zatím ale nemáme podepsanou smlouvu s výrobcem

„S novým léčivem paxlovid přichází velká naděje. Lék se ukazuje jako účinný v omezování množení koronaviru v lidském těle. Mechanismus jeho působení je úplně jiný než u vakcín, takže je velká naděje, že vlastně lék bude fungovat proti všem variantám, které se šíří v populaci, a bude fungovat i proti těm, které by mohly vzniknout,“ říká virolog Pavel Plevka ze Středoevropského technologického institutu brněnského Masarykovy univerzity.

Funguje na úplně jiném principu než všechna dosud používaná léčiva. Některá nebyla primárně na covid, jiná jsou postavena na protilátkách konkrétní varianty. Paxlovid je ale inhibitorem hlavní proteázy viru. Zjednodušeně řečeno: V podstatě ho vůbec nezajímá imunitní reakce organismu a útočí přímo proti koronaviru SARS-CoV-2. Sice ho úplně nezničí, ale nedovolí mu, aby se dál množil a tím zatěžoval organismus, takže chrání před těžším průběhem.

Také snižuje riziko úmrtí nebo těžkého průběhu covidu až o 89 procent. Hlavní klinické studie se zaměřila na rizikové pacienty. Šlo o víc než 2 tisíce lidí s chronickou nemocí, kteří dostali covid-19. Výsledek byl jednoznačný: Ve skupině, která dostala paxlovid nezemřel do měsíce od příznaků žádný z pacientů. Ze skupiny lidí s pacebem pak došlo k devíti úmrtím.

A co je podstatné, na rozdíl od molnupiraviru, léčba paxlovidem může začít prakticky kdykoli, nejen na začátku onemocnění, jak potvrzuje Pavel Plevka: „Výsledky klinických studií ukazují, že látka působí účinně i když se začne podávat pacientům, kteří už začnou mít vážnější symptomy, to znamená, že potřebují kyslík.“ Paxlovid je zatím určený jen pro dospělé, přičemž v jedné dávce jsou dvě různé tablety, které ale dohromady zabraňují množení viru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *